Dlaczego nie powinno się pić alkoholu w trakcie odchudzania?

Pare słów o alkoholu :

 • Substancja psychoaktywna, uzależniająca, toksyczna dla naszego organizmu, szczególnie powstający z jego rozkładu aldehyd octowy.
 • Nadmierne spożycie niszczy wątrobę i powoduje zaburzenia w jej funkcjonowaniu.
 • Przyczynia się do powstawania zaburzeń metabolicznych (otyłość, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, udar mózgu).
 • Zawiera puste kalorie – nie ma wartości odżywczej.

Dlaczego powinniśmy zrezygnować z niego podczas stosowania diety redukcyjnej?

 • Alkohol negatywnie wpływa na postrzeganie sensoryczne spożywanych potraw, co może wiązać się z nadmiernym spożyciem np. soli.
 • Wiele osób pod wpływem alkoholu ma mniejsze poczucie ważności stosowanej diety, dlatego z każdym kolejnym drinkiem pozwala sobie na coraz więcej (zarówno alkoholu jak i przekąsek).
 • Badacze zaobserwowali wyższą podaż enegetyczna podczas spożywania alkoholu (większy udział nasyconych kwasów tłuszczowych, sodu). a także niższe spożycie błonnika pokarmowego, wapnia i potasu u osób spożywających alkohol regularnie.
 • U pacjentów z cukrzycą lub insulinoopornością spożywających alkohol może dojść do ostrych i późnych zdarzeń niepożądanych. Do tych pierwszych zalicza się hipoglikemię po spożyciu alkoholu. Jest ona spowodowana zaburzoną przez etanol glukoneogenezą wątrobową. Dodatkowo po spożyciu alkoholu obserwuje się przejściowy wzrost stężenia glukozy we krwi, która pobudza wydzielanie insuliny, a tym samym może doprowadzić do wystąpienia hipoglikemii. Ponadto alkohol wpływa na spadek stężenia wolnych kwasów tłuszczowych, które stymulują glukoneogenezę. Oprócz hipoglikemii jako ostre następstwa spożycia alkoholu wyróżnia się też alkoholową kwasicę ketonową i interakcje z lekami. Do przewlekłych następstw długotrwałego spożycia alkoholu zalicza się wzrost ciśnienia tętniczego, nasilenie otyłości, wzrost stężenia triglicerydów, zaburzenia erekcji, wzrost ryzyka rozwoju makroangiopatii, retinopatii oraz neuropatii obwodowej.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest ilość wypijanego alkoholu. Niektóre osoby wolą postawić na jednego drnika o wysokiej kaloryczności, inni bowiem sięgają po wytrawne wino nie zwracając uwagi na jego ilość.  Oba sposoby, nie są dobrym pomysłem dla osób, które próbują zrzucić zbędne kilogramy. Znalezienie złotego środka, jeśli chodzi o spożycie alkoholu, jest kluczem do sukcesu. Powinniśmy bowiem zapoznać się z tabelą kaloryczności różnych trunków. Wybrać swoje ulubione i przealanlizować, który wybór jest bardziej prawidłowy i zastanowić się czy w ogóle warto. Następnie powinniśmy ustalić częstotliwość spożycia i dawkę  napoju procentowego. Należy jednak pamiętać o zasadzie im mniej, tym lepiej! Jeśli współpracujemy z dietetykiem, niezbędne jest powiadomienie go, iż spożywamy lub planujemy pofolgować sobie z dietą.

Przeprowadzone badania wykazały, że osoby, które przed posiłkiem spożywały alkohol, zjadały większe porcje, a uczucie sytości pojawiało się później niż u osób, które przed posiłkiem piły napoje bezalkoholowe.

 

 

Zasady dla osób na diecie przy EWENTUALNYM/OKAZJONALNYM spożywaniu alkoholu:

 

 • Przed piciem alkoholu należy zjeść pełnowartościowy posiłek, bogaty w tłuszcze, co powoduje że alkohol będzie wchłaniał się wolniej.
 • Należy zadbać o nawadnianie organizmu, bo alkohol działa moczopędnie i wypłukuje elektrolity zwłaszcza potas, sód, magnez, wapń, witaminę C, oraz witaminy z grupy B.
 • Spożycie alkoholu wiąże się także często ze wzmożonym apetytem i niezdrowymi przekąskami, które pojawiają się „do piwa”. Trzeba zatem zachować szczególną ostrożność.

Ciekawostka:

Udowodniono, że 1 ml czystego alkoholu etylowego zawiera ok. 7,1 kcal. Dla porównania warto dodać, że bardziej kaloryczny jest jedynie tłuszcz (w 1 g to 9 kcal).

 

Kaloryczność alkoholu zależy od zawartych w nim składników. Procentowa objętość alkoholu etylowego to jeden z detetminantów jednakże dodatek cukrów również znacząco zmienia wartość energetyczną różnych trunków.

 

Tabela kaloryczności różnych alkoholi:

Rodzaj alkoholu Pojemność Kaloryczność
Piwo jasne pełne 500 ml 245 kcal
Piwo ciemne pełne 500 ml 210 kcal
Piwo Karmi Classic 500 ml 250 kcal
Wino słodkie białe 120 ml 114 kcal
Wino słodkie czerwone 120 ml 127 kcal
Wino półwytrawne białe 120ml 97 kcal
Wino półsłodkie  czerwone 120 ml 115 kcal
Wino wytrawne białe 120 ml 79 kcal
Wino wytrawne czerwone 120 ml 82 kcal
Rum 40% 30 ml 69 kcal
Whisky 30 ml 66 kcal
Wódka 40% 50 ml 121 kcal
Malibu 30 ml 57 kcal
Martini 120 ml 128 kcal

 

Gospodarka wodna, a spożywanie alkoholu:

 •  Organizm, neutralizując alkohol, zabiera wodę i elektrolity z tkanek, co sprzyja jego zakwaszaniu, zaburza procesy przewodnictwa nerwowego i przyspiesza procesy starzenia skóry.
 • U osób nadużywających alkoholu dochodzi do zaburzenia poziomu elektrolitów, co prowadzi do zakłóceń przewodnictwa nerwowego, zaburzeń rytmu serca, drżenia ciała i mięśni oraz omdleń.
 • Picie alkoholu powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co umożliwia łatwiejsze przeniknie wody do przestrzeni międzykomórkowej. Długotrwałe picie alkoholu prowadzi do uszkodzenia wątroby, która produkuje białka albuminy. Te z kolei są odpowiedzialne za utrzymywanie prawidłowego ciśnienia osmotycznego, a ich niedobór powoduje powstawanie obrzęków.
 • Spożywanie alkoholu większa wydalanie moczu, co może grozić niedoborami składników mineralnych i witamin a nawet prowadzić do odwodnienia organizmu.

 

 Inż. Angela Potoniec

 

 1. Przysławski J. i Bolesławska I. 2011. Wpływ alkoholu i palenia tytoniu na metabolizm wielonienasyconych niezbędnych kwasów tłuszczowych. Przegląd Lekarski, 68, 10, 1027-1031.
 2. Durkalec-Michalski K., Suliburska J., Krejpcio Z., Bogdański P. 2010. Ocena spożycia alkoholu, tłuszczów i sodu w wybranej grupie pacjentów z pierwotnym nadciśnieniem tętniczym. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 5(72), 178-190.
 3. https://oczymlekarze.pl/zdrowy-styl-zycia/dieta/1128-czy-alkohol-tuczy-wyniki-badan
 4. http://magazyndietetyka.pl/alkohol-a-dieta-zobacz-4-fakty-o-ktorych-nie-mialas-pojecia/
 5. Judyta Schlaffke, Dorota Lachowicz, Aleksandra Araszkiewicz, Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz. Ocena nawyków spożycia alkoholu wśród osób z cukrzycą.
Kategoria: