Czy cukier brązowy jest zdrowszy od białego?

Cukier czyli jedna z białych trucizn występujących w żywności. Upodobanie do jego słodkiego smaku kreuje się już w okresie dojrzewania płodowego i w dalszym życiu może mieć wpływ na zwiększone spożycie produktów bogatych w cukier.

Sacharoza jest głównym składnikiem cukru spożyczego – na ogół produkowanego z trzciny cukrowej lub buraków cukrowych. Proces produkcji zarówno jednego jak i drugiego przebiega bardzo podobnie, jedyną różnicą jest dodanie do gotowego cukru wcześniej usuniętej melasy zmieniającej tylko jego zabarwienie i ponowne osuszanie kryształków cukru. Ich kaloryczność nienzacznie różni się na korzyść tego brązowego – 380 kcal w 100g przy wartości energetycznej białego 399 kcal w 100g. Rozmiar kryształków obu produktów jednak wpływa na to, iż łyżeczka cukru białego objętościowo zawiera go mniej niż cukru brązowego. Drugą kwestią jest to, że ludzie chętniej i w większych ilościach sięgają po cukier brązowy, gdyż są przekanani o tym, że jest on dużo zdrowyszy od swojego  białego poprzednika.

Cukier brązowy i nierafinowany – czy istnieje jakaś różnica ?

Brązowe zabarwienie obu produktów może błędnie wskazywać, iż ich skład jest identyczny.

Cukier nierafinowany różni się od brązowego i białego procesem produkcji – brak etapu w którym następuje rafinacja . Jego właściowości i kolor zawdzięczamy melasie, która w ogóle nie jest z niego usuwana, wskutek czego produkt gotowy nie jest czystą sacharozą. W jego skład dodatkowo wchodzą różne składniki mineralne takie jak wapń, potas, żelazo czy magnez. Cena tego cukru jednak jest dużo wyższa w porównaniu do białego więc warto zadać sobie pytanie czy spożywamy go na tyle dużo by śladowa obecność związków mineralnych miała dla nas wielkie znaczenie w diecie.

Podsumowując, podaż kaloryczna cukru brązowego, białego czy nierafinowanego jest zbliżona. Ponadto chętniej sięgamy po cukier brązowy, ponieważ wydaje nam się, że jest znacznie zdrowszy. Dodatkowo kryształki cukru brązowego są nieco większe niż cukru białego dzięki temu nabieramy go automatycznie więcej na łyżeczkę. Oba produkty zawierają sacharozę, która wpływa na poziom glukozy we krwi. Częste wahania glikemii w organizmie niosą za sobą poważne konsekwencje i mogą doprowadzić między innymi do cukrzycy typu 2.

To co robić? Słodzić cukrem białym czy brązowym? Odpowiedź jest jedna – przestać słodzić! 🙂 To jest najzdrowsze rozwiązanie z tej sytuacji.

 

Inż. Angela Potoniec

 

  1. Kłosiewicz-Latoszek L., Cybulska B. 2011. Cukier a ryzyko otyłości, cukrzycy i chorób sercowo naczyniowych. Problemy Higieny i Epidemiologii, 92(2): 181-186.
  2. Rochalska M. i Michalska A. 2011. Rośliny uprawne stanowiące dla człowieka źródło cukru. Postępy Nauk Rolniczych, nr 4, 49-62.
  3.   3.http://badania.net/cukier-brazowe-nieporozumienie/

 

Kategoria: