5 porad jak radzić sobie z zaparciami

Zaparcia, zatwardzenie, obstrukcja – temat o którym też trzeba mówić. Statystycznie jest to jedna z najczęściej zgłaszanych dolegliwości gastroenterologicznych. Cechuje się zbyt długim zaleganiem treści jelitowej w przewodzie pokarmowym, trudnościami z wydalaniem stolca oraz wypróżnianiem w odstępach powyżej 3 dni. Im dłużej treść leży w jelitach, tym bardziej staje się zwarta, a kupa jest twarda, oddawana z wysiłkiem oraz z uczuciem niepełnego wypróżnienia.

Jest to dolegliwość mocno niekomfortowa, uciążliwa i bolesna ze względu na towarzyszące bóle brzucha, wzdęcia, uczucie pełności, a nawet bóle głowy, brak apetytu czy gorączkę. Zaparcia mogą być spowodowane wieloma czynnikami m.in. nieprawidłową dietą, zbyt małą ilością płynów, zmianami hormonalnymi, przyjmowanymi lekami lub podróżą i stresem. Mogą być wynikiem przejściowego buntu organizmu, jak i poważniejszych długotrwałych dolegliwości.

W pierwszej kolejności zachęcam do tego, aby nie sięgać od razu po farmaceutyczne specyfiki na własną rękę. Świetnie sprawdzą się domowe, naturalne sposoby. Przetestuj je – 5 porad jak radzić sobie z zaparciami!

  1. Śliwki – suszone i w postaci przetworów (kompot, sok, powidła). Są bogate w błonnik, przede wszystkim błonnik rozpuszczalny, który w postaci pektyn zawartych w miąższu odgrywa tutaj najistotniejszą rolę. Pektyny poprawiają perystaltykę jelit, ułatwiają wypróżnianie oraz są odpowiedzialne za prawidłową budowę masy kałowej. Dodatkowo śliwki zawierają również sorbitol, który sprzyja rozwojowi dobrych bakterii w jelitach i zmiękcza stolec przez co ułatwia wypróżnienie.
  2. Siemię lniane również często pomocne przy zaparciach. Spożywane regularnie w całości lub zmielone może mieć zbawienne działanie. Można przygotować napar, czyli zalać wrzątkiem 2 łyżeczki ziarenek i po około dwóch godzinach wypić. Można także zmielić ziarna i dodawać je do posiłków.
  3. Fermentowane produkty mleczne tj. kefir i maślanka znacznie mogą załagodzić zaparcia. Produkty te obfitują w probiotyki, czyli bakterie wpływające na poprawę równowagi mikroflory jelitowej, pomagające w procesie trawienia. Zmniejszają zaparcia poprzez poprawę konsystencji stolca oraz zwiększenie częstotliwości wypróżnień.
  4. Otręby są produktem powstałym z przemiału zboża, stanowią pokrywę ziarna przez co są niezwykle bogatym źródłem błonnika. Usprawniają pracę przewodu pokarmowego oraz poprawiają motorykę jelit, dlatego warto włączyć je do swojej diety i dodawać do posiłków, np. chleba, owsianki, koktajli, zup. Należy pamiętać aby robić to stopniowo. Gwałtowny wzrost podaży błonnika może mieć odwrotny skutek.
  5. Miód w przypadku zaparć może zadziałać jak łagodny środek przeczyszczający. Ten tip sprzedała mi moja babcia. Łyżeczkę miodu rozpuścisz w szklance ciepłej wody i wypić. Podobnie jest z olejem rycynowym. Wypity na czczo może zadziałać błyskawicznie.

W walce z zaparciami bardzo ważna jest odpowiednia ilość płynów (minimum 2 -2,5 l). Pozwala to na zapewnienie odpowiednio miękkiego stolca oraz uniknięcie odwodnienia. Zwróć uwagę również na ilość przyjmowanych płynów przy stosowaniu  diety bogatoresztkowej. Im więcej spożywasz błonnika, tym większa powinna być podaż płynów.

Fajnie jest wprowadzić również aktywność fizyczną do swojego planu dnia. Codzienny spacer pozytywnie pobudzi jelita do pracy.

Pamiętaj, że domowe sposoby na zaparcia nie zastąpią wizyty u lekarza. Jeśli zatwardzenie jest szczególnie dokuczliwe i długotrwale nie należy go lekceważyć i powinno się skonsultować ze specjalistą.

 

 Autor: inż. Monika Bartoszek

 

Literatura:

  1. Czerwionka-Szaflarska M., Romańczuk B. Postępowanie w zaparciu czynnościowym stolca u dzieci i młodzieży. Forum Medycyny Rodzinnej 2008, tom 2, nr 5, 349–357.
  2. http://stopzaparciom.pl/
  3. Del Piano et al., “The Use of Probiotics in Healthy Volunteers With Evacuation Disorders and Hard Stools,” J. Clin. Gastroenterol., vol. 44, pp. S30–S34, Sep. 2010.
Kategoria: